Hlas Kanady 4: Kde ten YUKON vlastně leží...
Kanada je územně druhou největší zemí na světě (9 984 670 m2 což je asi 130 krát více než Česká republika) a při tom má "pouze" něco přes 30 miliónů obyvatel (pro ty co chyběli ve škole je to asi třikrát víc než ČR :o))). I pro nás je to zatím nepředstavitelná rozloha... Táhne se od Atlantiku k břehům Tichého oceánu. Zajímavostí je, že hranice Kanady s USA na jihu je na podobné rovnoběžce např. jako Řím a na sever se rozkládá až za severním magnetickým pólem.
Země je federací a dělí se na deset provincií (Alberta, Britská Kolumbie, Manitoba, Nový Brunšvik, Newfoundland a Labrador, Nové Skotsko, Ontario, Ostrov prince Edwarda, Québec a Saskatchewan) a tři teritoria (Severozápadní teritoria, Nunavut a Yukon). Provincie mají velkou nezávislost, teritoria menší.
Kanada vznikla na území osídleném Indiány a Eskymáky (První národy - First Nations) jako unie britských zámořských teritorií a kolonií, ze kterých některé byly dříve součástí francouzské koloniální říše. Nezávislost na Velké Británii získala mírovou cestou skrze Zákon o Britské Severní Americe z roku 1867 a pak o více než sto let později absolutní nezávislost a zákon Canada Act z roku 1982.
Několik kanadských nej a zajímavostí:
-
nejvyšší hora: Mount Logan ležící v Yukonu, měří 5.959 m (už si na ní brousíme zuby :))
-
90 procent všech obyvatel Kanady žije do 160 km od hranic s USA (takže zbytek na sever je skoro pustina, jako tady :)
-
Kanada se táhne přes 6 časových pásem
-
Kanada je jednou z deseti nejvyspělejších zemí světa (především díky zásobám nerostného bohatství)
-
Kanada je země s druhými nejvyššími ověřenými zásobami ropy (po Saúdské Arábii). Oblast s největší zásobou ropy se nazývá Athabaské ropné písky (Athabasca Oil Sands) a při současné těžbě by zásoby měly vydržet více jak 400 let!
-
Kanada je etnicky velice různorodá. Největší etnické skupiny jsou Kanaďané (39,4 %), Angličané (20,2 %), Francouzi (15,8 %), Skotové (14,0 %), Irové (12,9 %), Němci (9,3 %), Italové (4,3 %), Číňané (3,7 %), Ukrajinci (3,6 %) a První národy (3,4 %).
-
V Caribu Crossing je etnické zastoupení trochu jiné: Kanaďané (40 %), Češi (30 %), Kostaričané (20 %), Holanďané (10 %)
-
K tzv. Prvním národům se hlásí asi milion obyvatel a tvoří ji Indiáni (centrální část a západ), Inuité (ledový sever) a mesticové (potomci bílých osadníků a domorodých žen
-
hlavním městem je... Ottawa
-
Celkově je Kanada zemí s největším počtem jezer na světě a v těchto jezerech se nachází též největší světová zásoba sladké povrchové vody
-
Kanada je konstituční monarchií, jejíž hlavou je Alžběta II., královna i Kanady. Královniným zástupcem v Kanadě je generální guvernér. Kanada je též parlamentní demokracií s federálním uspořádáním
-
největší vodopády na světě jsou v Kanadě a jmenují se jak jinak než Niagarské vodopády a leží na hranici s USA
Pro velké zvědavce doporučuji Wikipedii a stránku o Kanadě
YUKON
Yukon je jedno ze tří kanadských teritorií ležící na severozápadě země. Sousedí s Britskou Kolumbijí, Severozápadním teritoriem a s Aljaškou (USA). Hlavním městem je Whitehorse s asi 23.000 obyvateli. Yukon má rozlohu 482 443 km², což je asi 6x naše republika. Ale na druhou stranu má jen 31.530 obyvatel.
CARCROSS
Místo, kde budeme pravděpodobně trávit příští 4 měsíce se jmenuje Carcross. Náš kemp je přesněji asi 3 km odtud. Carcross je asi 80 km od hlavního města Yukonu Whitehorse, 50 km od hranic s Aljaškou a přibližně stejná je vzdálenost od Britské Kolumbie. Carcross nese tento název proto, že je zde tradiční přechod sobů caribou tedy Caribou Crossing zkráceně Carcross. Z jedné strany Carcrossu leží jezero Tagish a druhý břeh omílá písečné jezero Bennett Lake. A právě písek odtud dal vzniknou prý nejmenší poušti na světě Carcross Desert. A tuhle poušť máme asi 1 km za kempem.
Oblast Yukonu je tipická velmi suchým podnebím s malým množstvím srážek. Zajímavé je také to, že je zde velmi malá vlhkost vzduch, na dnešek např. jen 30 %, kdežto v ČR je kolem 80-90 %. V současnosti je zde počasí o dost chladnější, než u nás, řekl bych 2-3 měsíce zpět. Noční teploty jsou pod nulou nebo kolem nuly. Přes den lehce sněží a fouká vítr. Dnes (neděle) byl první den, kdy bylo na sluničku relativně teplo a dalo se sedět venku (v závětří a v mikině :)
Carcross je jakýsi koridor, kudy putuje zvěř, zejména soby caribou, horské kozy a ovce. A protož je zde hojnost jídla, velmi často se zde lze setkat s medvědy, kteří táhnou od jezer přes poušť lovit do hor zvěř. My zatím neviděli ani medvědy, ani caribou, i když každý den někdo přijde, jak viděl tu dva medvědy, tady stádo sobů nebo koz. Jednou za kempem, podruhé přecházet silnici u Carcrossu. Po třetí se to snad podaří i nám... Zde se žijí dva druhy: medvěd grizzly a medvěd černý. Jistě to bude velmi přijemné setkání :)) Dále se ve zdejší přírodě můžeme setkat s dikobrazem, kolibříkem, psounem, vlkem, kojotem, bizonem, losem, jelenem, bobrem a mnoha dalšími. V jezerech a řekách je spousta ryb. V nedalekém moři samozřejmě taky. Takže rybářský ráj. (Hermann, hier ist das Fischparadies, komm hier! :))
Při procházkách v lese místní doporučují chodit s rolničkou, zvonečkem nebo píšťalkou, a tím plašit medvědy. I my jsme si hned jednu pořídili, hlavně na běhání. Medvěd tak může hned poznat, že běží turista a jak se zpívá v jedné písničce od Mládka: "Medvědi, nevědí, že turisti nemaj zbraně, až jednou procitnou, počíhají si někde na ně". Ale zatím to co má rolničky, tedy ani turisty ani soby Santa Clause nežerou...tak snad jim to vydrží. Taky se traduje historka o tom, proč lze najít v medvědích bobkách rolničky? Odpověď si domyslete :))) Takže už se těšíme na první setkání s méďou a určitě vám o tom budeme vyprávět a stihneme-li přidáme i fotky.
Někdy příště se můžete těšit na povídání o Zlaté horečce, kdy na konci 19 století táhli zlatokopové z celého světa z Aljašky přes Yukon do Dawson City hledat zlato. Pokud vám něco říkají názvy Skagway, Chilkoot a White Pass, Yukon, Dawson City, Klondike... napíšeme vám o tom někdy příště.
Z Kanady se vám hlásí Honza a Lukáš