Postřehy z Vancouveru 1: Vánoce a Boxing day
VÁNOCE
Máme za sebou Vánoce. Poprvé mimo domov. Člověku je trochu smutno, že je tak daleko… Ale zase tak smutné to nakonec nebylo. Pekli jsme a vařili v českém stylu. Nemohlo chybět cukroví: dělali jsme luxusní vanilkáče, linecký a vosí úly. K tomu jsme z Čech dostali balíček s perníčkama a ořechovýma řezama. Skoro jako doma.
K večeři se podávala sváteční houbovka (rybí prostě neprojde). Poté následoval bramborový salát s řízkem a Lukáš si užíval rybu. V bytě nechyběl stromeček z větví jedle… jak jinak než kanadské. Pár koulí dodala Romana, na to světýlka a krásný stromeček byl hotov. Byli jsme hodní, takže nám Ježíšek (žádnej Santa) donesl krásný dárečky nejen z Kanady, ale i z Čech.
Po večeři a rozbalování dárků jsme vyrazili na vánoční párty, kterou pořádala moje šéfová. Každý vzal nějaké národní jídlo a pití a vše jsme dali dohromady a společně hodovali a pařili. My vzali Plzeň a řízečky. Zase jsme zapomněli, že míchat se nemá, a tak nám druhý den bylo oběma těžko, uff. Ale z jídla to nebylo.
Protože jsme měli v plánu výlet s Romanou, Honzou a Týnou, to nás donutilo vstát ráno z postele. Jinak bychom prospali celý den. Podnikli jsme výlet podél Fraser River v Richmondu.
BOXING DAY
Boxing day je vánoční svátek, většinou připadá na 26.prosince, ale jak jsme se dočetl, může to být i pohyblivý svátek v závislosti, zda je víkend či ne. A neměl by připadat na neděli, takže se pak státní svátek posune na pondělí (jestli se pletu, opravte mě prosím). Většinou na tento den připadá dovolená (kromě BC a Quebecu).
Pojem vznikl v Anglii a má dávnou tradici, kdy bohatí dávali chudým nebo svým zaměstnancům krabice (boxy) se zbytky jídla z vánoční tabule či dárky. Nevím jak teď v Anglii, ale dříve prý tento den sloužil k návštěvám rodiny a přátel a v současnosti ke sportovním utkáním. Podobně tomu je i dodnes u nás, že po Vánocích se chodí po návštěvách, ať už „povinných“ rodinných či k přátelům. …znáte to.
Ale protože doba jde dál a konzum nás nezadržitelně drtí, původní význam obdarovat druhé pozbyl na významu. Jde tady sice zase o krabice s něčím, co nám udělá radost, ale v trochu jiném smyslu. Znamená to Extrem a mega povánoční výprodeje. Tady v Kanadě a v USA na Boxing day upozorňují v předstihu několika dní na vývěsních tabulích, billboardech, v novinách prodejci většiny velkých obchodů, obchodních domů a nákupních center. A místní na to slyší a berou obchody útokem. Fronty v brzkých ranních hodinách, otvírání obchodů v pět hodin nebo bitky o zboží nejsou výjimkou. Pokud Vánoce Kanaďany finančně nevyčerpali, pod tlakem této masáže se tak klidně může sát. No nekup to, až 70% sleva nebo 30% na vše.
No nic, nechal jsem si tohle šílenství ujít, protože jsem šel ráno do práce. Město bylo živé, plné lidí jako den před Vánocemi. V šest hodin odpoledne jdu šouravým krokem z práce kolem obchoďáku Sears, bláhově si říkám, že už bude po veškerém nákupním šílenství. Podléhám konzumu a vklouznu do obchodu, že se jenom mrknu na ty manšestráky, co se mi líbili, ale 80 dolarů bych za ně pře tím nedal. Stánek konzumu překvapivě narvaný, na zemi se válí oblečení, spodní prádlo, ve kterém šlapají nakupující, po vystáté frontě na kabinku se sotva vejdete dovnitř, protože přetýká odloženýma hadrama. Vzal jsem rychle moje kalhoty zlevněné na polovičku a prchal jsem přes davy lidí pryč. Čekala nás skvělá večeře u našich přátel Romany, Honzy a Týny.
Více o Boxing day v angličtině na wikipedii, což byl částečně i můj zdroj.
Z Vancouveru první den v roce 2010... Honza