Jdi na obsah Jdi na menu
 


Střípky z Vancouveru 1.

31. 12. 2009

Střípek mobilní:

Mobilní telefon jsme na Yukonu oželeli, protože jsme ho stejně nepotřebovali a síť tam fungovala na jiném principu. Ale když chcete ve městě hledat práci a bydlení .. a vůbec tak všechno, bez mobilu se prostě neobejdete. A tak jsme začali pátrat jak to funguje.

V Britské Kolumbii funguje několik operátorů a je jich více než v Čechách. Proto jsem si říkal, že konkurence znamená výhodu pro zákazníka. A není tomu tak..

Jak si jinak vysvětlit,

  • že zde platíte nejen za odchozí hovory, ale i za příchozí,
  • že platíte aby vám mobil zobrazil číslo volajícího,
  • že platíte více za hovory do jiného města více tzv. long distance call, 
  • že platíš cca 30 dolarů za SIM kartu a další podobnou částku za její aktivaci
  • že platíš ještě do fondu na rozvoj sítě a také poplatek na službu linky 911 (emergency call)

Dokud jsem nepoužíval mobily v B.C. měl jsem pocit, že nás čeští operátoři dřou z kůže.. :o)

 

Střípek bankovní:

Protože bankovní účet je součástí moderní domácnosti, i my máme účet v bance. Chodí nám sem výplaty, dáváme si zde zúčtovat výplatní šeky, máme kartu. A co to vše stojí ?

Máme-li na účtu aspoń 1500 CAD pak nic... a neplatíme ani za vklad a výběr hotovosti

a neplatíme ani za inkaso šeků

neplatím ani když si dojdu na přepážku a požádám o mimořádný výpis, vlastně mám pocit, že tu neplatím skoro za nic.

No zkuste to ve své bance v čechách.. vezměte si 100 kč, dojděte do své banky.. vložte tuto částku na účet, následně ji na přepážce vyberte a budete se divit. V čechách vám moc nezbyde.. tady mám stále svých 100 dolarů.
Mám pocit, že je v našich bankách opravdu něco špatně :O(

 

Střípek kávový, nebo spíše kavárenský

Nikde jsem zatím neviděl takovou hustotu kaváren jako tu ve Vancouveru. Kromě nejčastěji zastoupených kaváren z řetězců jako je Starbucks, Blenz Coffee nebo Tim Hortons tak i menších jako je Delaneyś cafe (kde pracuji já) nebo Caffe Artigiano (kde pracuje Honza), Wawe Coffee, JJ Beans a mraky dalších. Přičemž první dva jmenovaní jsou považování spíše za kafový McDonald.  A ostatní se buď snaží podobat prvním dvěma nebo naopak přiblížit evropskému způsobu přípravy kávy.

A kafe tu lidé vypijí spoustu. Nejběžnější je tzv. drip coffee - což je  vlatně káva překapávaná, z mého pohledu nedobrá břečka, způsobem louhování prý překvapivě obsahuje dost kofeinu. Na druhém místě v popularitě se pak střídá Latte a Americano ( první je presso s horkým a našlehaným mlékem, druhé je presso do horké vody).

Dál si tu samozřejmě můžete dát jak espresso, macchiato nebo Mocca, tak i jiné kávové speciality. A lidi si samozřejmě kafe užívají na cestě do práce, z práce, v práci, na vycházce, při setkání s přáteli apod. Jak by taky ne. Průměrná mzda je tady cca 15 dolarů (neděláš li samozřejmě za minimum což je v B.C. 8,5 dolaru) a kafe tě stojí od 1,5 do cca 5 ti dolarů v závislosti na velikosti a značce. Pokud si vzpomínám, tak za minimální hodinovku si u Starbucks v Čechách kafe nedáš :o)... Tady je Starbucks bežná kavárna (je tady na každém rohu) a kafe si tady může dovolit úplně každý. Bezdomovci v kavárnách nejsou žádný div. U nás si ale Starbucks asi hraje na něco extra...?

 

Střípek nájemní a podnájemní

Hledáte-li bydlení ve Vancouveru tak máte několik možností. Buď budete bydlet v hostelu, hotelu či jiné ubytovně. Což je po čase i v nejlevnějším hostelu poměrně drahé. Nebo se rozhodnete hledat nějaký pronájem či podnájem. Největším přítelem je Craig list. Kde na internetu najdete vše od podnájmu až po vybavení. Podnájmy jsou v závislosti na vzdálenosti od centra a počtu spolupodnájemníků od cca 250 za osobu až .. třeba po 700 za osobu.

Překvapivě i když si najdete tuto cenu za pokoj a rozhodli byste se pokoj sdílet ještě s někým, vlastně jen na úkor vašeho bydlení. Pak cena za pronájem toho pokoje bud znásobena počtem osob které tam chtějí bydlet. Takže v bytě za 500 pro jednoho zaplatí dva tisícovku. Dává Vám to logiku ? nám taky ne :o)

A když si teda řeknete, že bude možná lepší najmout vlastní byt. Zjistíte následující. Většína bytů ve výškových domech jsou ve vlastnictví různých investičních fondů a byty v domě spravuje domovník. Ten rozhoduje jestli Vám byt pronajme či nikoliv. Před domy, kde je volný byt, visí obvykle cedulky takový byt inzerující a vám pak už jen zbývá zajít za domovníkem a ...

A představit se mu, zodpovědět otázky jakou máte práci, kolik Vás je, jak dlouho chcete byt užívat, jestli jste kuřáci, a jaké máte reference. A to je kámen úrazu třeba pro nás. Hledali jsme práci a bydlení zároveň, bydlet jsme chtěli půl roku maximálně, a předtím jsme vlastně v B.C. nebydleli. A koho oni hledají  ? Nájem alespoň na rok, s dobrým zaměstnáním a minimálně s dvěmi referencemi od předchozích domovníků.  Ale pokud tohle překonáte, můžete najmout byt na hezkém místě třeba za 800 dolarů na měsíc + poplatky za vodu a elektřinu cca 50 dalších dolarů. 

 

Střípek recyklační

Člověk, který přijede z evropy, tak má tendenci chovat se k odpadům chovat jako u nás. To znamená, že se pídím po tom jak co recyklovat a kam co třídit. Na první pohled vše vypadá jednoduše. Koupíš si nápoje v plastu, krabici či lahvi a platíš automaticky zálohu a také recyklační poplatek. Vrátíš obaly dostaneš peníze. A funguje to, a trochu jako fungují v supi v přírodě, tak ve městě nevrácené vratné obaly sbírají bezdomovci a můžou si tak příjít na pěkný peníze. Ale tím to asi končí. V praxi se ale třídění kolikrát kašle. Když nic, tak je to aspoň lepší přístup než na Yukonu. Někdy se člověk setká s odpady, který se tu netřídí.. například baterie, V evropě nebezpečný odpad. Tady prostě smetí.